Irregular "B" class verb 'studying'
Root verb -aksesd-

Note: this verb is related to "watch, be careful" DF CED p.171


Present Tense

ᏓᏆᎦᏎᏍᏗ dagw-aksesd-i - I am studying.

ᏕᏣᎦᏎᏍᏗ dets-aksesd-i - you are studying.

ᏚᎦᏎᏍᏗ du-aksesd-i - he/she/it is studying.

ᏕᎩᎾᎦᏎᏍᏗ degin-aksesd-i - the two of us (including you) are studying.

ᏕᏍᏓᎦᏎᏍᏗ desd-aksesd-i - you two are studying.

ᏙᎩᎾᎦᏎᏍᏗ dogin-aksesd-i - the two of us (not including you) are studying.

ᏕᎦᎦᏎᏍᏗ deg-aksesd-i - we (including you) are all studying.

ᏙᎦᎦᏎᏍᏗ dog-aksesd-i - we (not including you) are all studying.

ᏕᏣᎦᏎᏍᏗ dets-aksesd-i - you are all studying.

ᏚᎾᎦᏎᏍᏗ dun-aksesd-i - they are studying.


Practice Sentences

1. ᎠᎩᏙᏓ ᏙᏰᎯ ᏫᏚᎦᏎᏍᏗ. - Agidoda doyehi widuksesdi.
My father is studying outside.

2. ᏙᏃ ᎨᏍᏗ ᏱᏕᏣᎦᏎᏍᏗ? - Dohno gesdi yidetsaksesdi?
Why aren't you studying?

3. ᎦᏨ ᏂᎯ ᏕᏍᏗᎦᏎᏍᏗ? - Gatsv nihi desdiksesdi?
Where are you two studying?

4. ᎦᏚᎲᎢ ᏫᏚᎦᏎᏍᏗ. - Gaduhv'i widuksesdi.
S/he is studying in town.

5. ᎲᎦ ᎢᏯᏂ ᏕᏣᎦᏎᏍᏗ? - Hvga iyani detsaksesdi?
How many of you are studying?


Vocabulary

ᎠᎩᏙᏓ - agidoda - my father
ᏙᏰᎯ - doyehi - outside
ᏂᎯ - nihi - you (one, two, or many)
ᎦᏚᎲᎢ - gaduhv'i - a town
ᎲᎦ ᎢᏯᏂ - hvga iyani - how many (live things)


Habitual Present

ᏓᏆᎦᏎᏍᏙᎢ dagw-aksesd-o'i - I study.

ᏕᏣᎦᏎᏍᏙᎢ dets-aksesd-o'i - you study.

ᏚᎦᏎᏍᏙᎢ du-ksesd-o'i - he/she/it studys.

ᏕᎩᎾᎦᏎᏍᏙᎢ degin-aksesd-o'i - the two of us (you + I) study.

ᏕᏍᏓᎦᏎᏍᏙᎢ desd-aksesd-o'i - you two study.

ᏙᎩᎾᎦᏎᏍᏙᎢ dogin-aksesd-o'i - the two of us (not including you) study.

ᏕᎦᎦᏎᏍᏙᎢ deg-aksesd-o'i - we (including you) all study.

ᏙᎦᎦᏎᏍᏙᎢ dog-aksesd-o'i - we (not including you) all study.

ᏕᏣᎦᏎᏍᏙᎢ dets-aksesd-o'i - you all study.

ᏚᎾᎦᏎᏍᏙᎢ dun-aksesd-o'i - they study.


Practice Sentences

1. ᎠᎩᏙᏓ ᏧᎩᏨᏅᏓ ᏙᏰᎯ ᏫᏚᎦᏎᏍᏙᎢ - Agidoda tsugitsvnvda doyehi widuksesdo'i.
My father studies outside everyday.

2. ᎦᏚᎲᎢ ᏗᎪᏪᎵ ᏗᏍᏆᎾᎪᏙᏗᎢ ᏫᏓᏆᎦᏎᏍᏙᎢ - Gaduhv'i digohweli disgwangodohdi'i widagwaksesdiho'i.
I study at a library in town

3. ᎦᏨ ᏂᎯ ᏕᏍᏓᎦᏎᏍᏙᎢ? - Gatsv nihi desdaksesdo'i?
Where do you two study?

4. ᎦᏚᎲᎢ ᎨᏍᏗ ᏱᏫᏚᎦᏎᏍᏙᎢ. - Gaduhv'i gesdi yiwiduksesdo'i.
S/he doesn't study in town.

5. ᎲᎦ ᎢᏯᏂ ᏂᎯ ᏕᏣᎦᏎᏍᏙᎢ? -Hvga iyani nihi detsaksesdo'i?
How many of you study?


Vocabulary


ᏧᎩᏨᏅᏓ - tsugitsvnvda - everyday
ᏗᎪᏪᎵ ᏗᏍᏆᎾᎪᏙᏗᎢ - digohweli disgwangodohdi'i - library



Remote Past

Remote Past Root -aksestan-

ᏓᏆᎦᏎᏍᏔᏅᎢ dagw-aksestan-v'i - I studied.

ᏕᏣᎦᏎᏍᏔᏅᎢ dets-aksestan-v'i - you studied.

ᏚᎦᏎᏍᏔᏅᎢ du-ksestan-v'i - he/she/it studied.

ᏕᎩᎾᎦᏎᏍᏔᏅᎢ degin-aksestan-v'i - the two of us (you + I) studied.

ᏕᏍᏓᎦᏎᏍᏔᏅᎢ desd-aksestan-v'i - you two studied.

ᏙᎩᎾᎦᏎᏍᏔᏅᎢ dogin-aksestan-v'i - the two of us (not including you) studied.

ᏕᎦᎦᏎᏍᏔᏅᎢ deg-aksestan-v'i - we (including you) all studied.

ᏙᎦᎦᏎᏍᏔᏅᎢ dog-aksestan-v'i - we (not including you) all studied.

ᏕᏣᎦᏎᏍᏔᏅᎢ dets-aksestan-v'i - you all studied.

ᏚᎾᎦᏎᏍᏔᏅᎢ dun-aksestan-v'i - they studied.


Imperative

ᏔᎦᏎᏍᏓ! / ᏣᎦᏎᏍᏕᏍᏗ ta-ksesd-a (you) Study! (or tsa-ksesdesd-i!)
ᏕᎦᎦᏎᏍᏓ deg-aksesd-a Let's study! !



Progressive Future

ᏓᏆᎦᏎᏍᏕᏍᏗ dagw-aksesd-esdi - I will study.

ᏕᏣᎦᏎᏍᏕᏍᏗ dets-aksesd-esdi - you will study.

ᏚᎦᏎᏍᏕᏍᏗ du-ksesd-esdi - he/she/it will study.

ᏕᎩᎾᎦᏎᏍᏕᏍᏗ degin-aksesd-esdi - the two of us (you + I) will study.

ᏕᏍᎦᏎᏍᏕᏍᏗ desd-aksesd-esdi - you two will study.

ᏙᎩᎾᎦᏎᏍᏕᏍᏗ dogin-aksesd-esdi - the two of us (not including you) will study.

ᏕᎦᎦᏎᏍᏕᏍᏗ deg-aksesd-esdi - we (including you) all will study.

ᏙᎦᎦᏎᏍᏕᏍᏗ dog-aksesd-esdi - we (not including you) all will study.

ᏕᏣᎦᏎᏍᏕᏍᏗ dets-aksesd-esdi - you all will study.

ᏚᎾᎦᏎᏍᏕᏍᏗ dun-aksesd-esdi - they will study.


Infinitive

ᏓᏆᎦᏎᏍᏙᏗ dagw-aksesd-ohdi - for me to study.

ᏕᏣᎦᏎᏍᏙᏗ dets-aksesd-ohdi - for you to study.

ᏚᎦᏎᏍᏙᏗ du-ksesd-ohdi - for him/her/it to study.

ᏕᎩᎾᎦᏎᏍᏙᏗ degin-aksesd-ohdi - for the two of us (you and I) to study.

ᏕᏍᏓᎦᏎᏍᏙᏗ desd-aksesd-ohdi - for you two to study.

ᏙᎩᎾᎦᏎᏍᏙᏗ dogin-aksesd-ohdi - for the two of us (not including you) to study.

ᏕᎦᎦᏎᏍᏙᏗ deg-aksesd-ohdi - for us (including you) all to study.

ᏙᎦᎦᏎᏍᏙᏗ dog-aksesd-ohdi - for us (not including you) all to study.

ᏕᏣᎦᏎᏍᏙᏗ dets-aksesd-ohdi - for you all to study.

ᏚᎾᎦᏎᏍᏙᏗ dun-aksesd-ohdi - for them to study.


Practice Sentences

1. ᎪᎯ ᎢᎦ ᏣᏂ ᏣᎳᎩ ᎦᏬᏂᎯᏍᏗ ᏙᏰᎯ ᏚᎦᏎᏍᏙᏗ ᎤᏚᎵᎭ.
Kohi iga Tsani Tsalagi gawonihisdi doyehi duksesdodi uduliha.
Johnny wants to study Cherokee outside today.

2. ᎦᏨ ᏂᎯ ᏕᏍᏓᎦᏎᏍᏙᏗ ᏍᏓᎸᏉᏗ? Gatsv nihi desdaksesdohdi sdalvkwdi?
Where do you two like to study?


Vocabulary

ᏧᎩᏨᏅᏓ tsugitsvnvda - everyday




Language Tasks

CHEROKEE VERBS CHEROKEE DIALOGUES CHEROKEE LANGUAGE CHEROKEE HOME