The "A" class verb 'drink something'
Verb Stem -aditas-


Present Tense

ᎦᏗᏔᏍᎦ g-aditas-ga - I am drinking something.

ᎭᏗᏔᏍᎦ h-aditas-ga - you are drinking something.

ᎠᏗᏔᏍᎦ aditas-ga - he/she/it is drinking something.

ᎢᎾᏗᏔᏍᎦ in-aditas-ga - the two of us (including you) are drinking something.

ᏍᏓᏗᏔᏍᎦ sd-aditas-ga - you two are drinking something.

ᎣᏍᏓᏗᏔᏍᎦ osd-aditas-ga - the two of us (not including you) are drinking something.

ᎢᏓᏗᏔᏍᎦ id-aditas-ga - we (including you) are all drinking something.

ᎣᏣᏗᏔᏍᎦ ots-aditas-ga - we (not including you) are all drinking something.

ᎢᏣᏗᏔᏍᎦ its-aditas-ga - you are all drinking something.

ᎠᎾᏗᏔᏍᎦ an-aditas-ga - they are drinking something.


'Present Habitual


ᎦᏗᏔᏍᎪᎢ g-aditas-go'i - I drink.

ᎭᏗᏔᏍᎪᎢ h-aditas-go'i - you drink.

ᎠᏗᏔᏍᎪᎢ aditas-go'i - he/she/it drinks.

ᎢᎾᏗᏔᏍᎪᎢ in-aditas-go'i - the two of us (including you) drink.

ᏍᏓᏗᏔᏍᎪᎢ sd-aditas-go'i - you two drink.

ᎣᏍᏓᏗᏔᏍᎪᎢ osd-aditas-go'i - the two of us (not including you) drink.

ᎢᏓᏗᏔᏍᎪᎢ id-aditas-go'i - we (including you) all drink.

ᎣᏣᏗᏔᏍᎪᎢ ots-aditas-go'i - we (not including you) all drink.

ᎢᏣᏗᏔᏍᎪᎢ its-aditas-go'i - you all drink.

ᎠᎾᏗᏔᏍᎪᎢ an-aditas-go'i - they drink.


Practice Sentences

1. ᎤᏴᏣ ᎤᏓᏁᏅ ᎦᏗᏔᏍᎦ Uyvtsa udanenv gaditasga.
I am drinking cold juice.

2. ᎪᎸᏍᏓᏅ ᎧᎵᏎᏥ ᎾᏑᏯᎾ ᎠᏗᏔᏍᎪᎢ Golvsdanv kalsetsi nasuyen aditasgo'i.
She drinks diet cola.

3. ᏒᎦᏔ ᎤᏓᏁᏅ ᏓᎶᏂᎨᏃ ᎠᎾᏗᏔᏍᎦ. Svgata udanenv dalonigeno anaditasga.
They are drinking apple and orange juice.

4. ᎪᎷᏍᏓᏅᏍᎪ ᎠᎾᏗᏔᏍᎪᎢ ᎠᏂᏧᏣ? Golvsdanvsgo anaditasgo'i anitsutsa?
Do the boys drink cola?

5. ᎪᎸᏍᏓᏅ ᎨᏍᏗ ᏲᏣᏗᏔᏍᎪᎢ. Golvsdanv gesdi yotsaditasgo'i.
We (not you) don't drink cola.


Vocabulary

ᎤᏴᏣ - uyvtsa - cold
ᎤᏓᏁᏅ - udanenv - juice
ᎧᎵᏎᏥ ᎾᏑᏰᎾ - kalsetsi nasuyen - diet (sugar-free)
ᎪᎸᏍᏓᏅ - golvsdanv - cola
-Ꮓ - -hno - and (suffix)


Remote/Completive Past


Verb Stem: aditah-

ᎠᏆᏗᏔᎲᎢ agw-adita-hv'i- I drank it.

ᏣᏗᏔᎲᎢ ts-adita-hv'i - you drank it.

ᎤᏗᏔᎲᎢ u-dita-hv'i- he/she/it drank it.

ᎢᎾᏗᏔᎲᎢ in-adita-hv'i - the two of us (including you) drank it.

ᏍᏓᏗᏔᎲᎢ sd-adita-hv'i - you two drank it.

ᎣᎩᎾᏔᎲᎢ ogin-adita-hv'i - the two of us (not including you) drank it.

ᎢᎦᏔᎲᎢ ig-adita-hv'i - we (including you) all drank it.

ᎣᎦᏗᏔᎲᎢ og-adita-hv'i - we (not including you) all drank it.

ᎢᏣᏗᏔᎲᎢ its-adita-hv'i - you all drank it.

ᎤᎾᏗᏔᎲᎢ un-adita-hv'i - they drank it.


Practice Sentences


1. ᎤᏴᏣ ᎤᏓᏁᏅ ᎠᏆᏗᏔᎲᎢ Uyvtsa udanenv gaditasga.
I drank cold juice.

2. ᎪᎸᏍᏓᏅ ᎧᎵᏎᏥ ᎾᏑᏯᎾ ᎠᏗᏔᏍᎪᎢ Golvsdanv kalsetsi nasuyen aditasgo'i.
She drinks diet cola.

3. ᎾᏍᎩ ᏒᎦᏔ ᎤᏓᏁᏅ ᏓᎶᏂᎨᏃ ᎠᎾᏗᏔᎲᎢ. Svgata udanenv nasgi dalonigeno anaditahv'i.
They drank the apple and orange juice.

4. ᎪᎷᏍᏓᏅᏍᎪ ᎠᎾᏗᏔᎮᎢ ᎠᏂᏧᏣ? Golvsdanvsgo anaditahe'i anitsutsa?
Did the boys drink cola?




'Imperative

Verb Stem: adita

ᎭᏗᏔ h-adita - (you) Drink it!

ᏍᏓᏗᏔᏍᎪᎢ sd-adita - (you two) Drink it.

ᎢᏣᏗᏔᏍᎪᎢ its-adita - (you all) Drink it.


Note: Cherokee verbs can appear with any of the bound pronouns in the Imperative tense.



Infinitive

Verb Stem: adita-sdi

ᎠᏆᏗᏔᏍᏗ agw-adita-sdi - for me to drink.

ᏣᏗᏔᏍᏗ ts-adita-sdi - for you to drink.

ᎤᏗᏔᏍᏗ u-dita-sdi - for him/her/it to drink.

ᎢᎩᎾᏗᏔᏍᏗ igin-adita-sdi - for the two of us (including you) to drink.

ᏍᏓᏗᏔᏍᏗ sd-adita-sdi - for you two to drink.

ᎣᎩᎾᏔᏍᏗ ogin-adita-sdi - for the two of us (not including you) to drink.

ᎢᎦᏔᏍᏗ ig-adita-sdi - for us (including you) all to drink.

ᎣᎦᏗᏔᏍᏗ og-adita-sdi - for us (not including you) all to drink.

ᎢᏣᏗᏔᏍᏗ its-adita-sdi - for you all to drink.

ᎤᎾᏗᏔᏍᏗ un-adita-sdi - for them to drink.



Practice Sentences


1. ᎡᎵᏏ ᎤᏚᎵᎭ ᏒᎦᏔ ᎤᏓᏁᏅ ᎠᏆᏗᏔᏍᏗ. Elisi uduliha svkta udanenv agwaditasdi.
Grandmother wants me to drink apple juice.

2. ᎾᏍᎩ ᎠᎨᏳᏣ ᎤᏚᎵᎭ ᎪᎸᏍᏓᏅ ᎧᎵᏎᏥ ᎾᏑᏯᎾ ᎤᏗᏔᏍᏗ. Nasgi ageyutsa udulaha gaolvsdanv kalsetsi nasuyen aditasdi.
The girl wants to drink diet cola.

3. ᎦᏙ ᏳᏍᏗ ᏣᏗᏔᏍᏗ ᏣᏚᎵᎭ? Gado yusdi tsaditasdi tsaduliha?
What do you want to drink?